Cafe Bimba – tramwajowa kawiarenka na Zielonej / Poznań – Stare Miasto

29 kwietnia 2014
Comments off
3757 Views

Cafe Bimba - Zielona Poznań

W niedzielę 27 kwietnia na zachowanym, nieczynnym od 1977 roku torowisku na ulicy Zielonej stanął zabytkowy wagon poznańskiego tramwaju. Tym samym rozpoczęła się realizacja projektu Cafe Bimba. Będzie to całoroczna, tramwajowa kawiarenka w której miejsce znajdzie 12 – 15 gości. Przed tramwajem ustawiony będzie również letni ogródek. W menu znajdzie się kawa, ciasta, przekąski i być może również zimne piwo.

„Koncepcja tramwajowej kawiarenki to pomysł Komisji Rewitalizacji i jej przewodniczącego Mariusza Wiśniewskiego. Zaproponowaliśmy pięć wagonów z przeznaczeniem na ten cel, wyznaczyliśmy 3 różne lokalizacje i rozpisaliśmy konkurs na najciekawszy projekt. Wśród 8 ofert, które zostały nadesłane, najciekawsza okazała się ta, którą złożył Pan Tomasz Zieliński prowadzący już w Poznaniu dwa punkty gastronomiczne” – informuje MPK.

Cafe Bimba - 27 kwietnia 2014

W niedzielne, lekko zachmurzone przedpołudnie na ulicy Zielonej w Poznaniu ma miejsce scena jak na tę okolicę dość niecodzienna. W kierunku zachowanego fragmentu torów tramwajowych toczy się ciężki skład ciężarowy, za nim wielotonowy dźwig. Ogromne pojazdy długo manewrują na wąskiej uliczce. Jeszcze chwila przygotowań i transport zostaje rozładowany.

Na nieużywanych od 1977 roku torach pojawił się wagon zabytkowego tramwaju. Tak zwana „eNka”.

Tramwaje typu Konstal N (wytwarzane w latach 1948-1956) to pierwsze tramwaje polskiej produkcji powstałe po II wojnie światowej. Nazwa pochodzi od litery „N” we właściwej nazwie tramwaju, a ta z kolei wywodzi się od słowa „Normalizowany”. Konstrukcja i poszczególne części wagonu były bowiem zgodne z wprowadzanymi wówczas normami. Później oznaczenie „N” wraz z wyróżnikiem liczbowym stało się standardowym oznaczeniem konstrukcji tramwajowych z zakładów „Konstal”. Budowę pojazdu oparto na niemieckim projekcie KSW (Kriegsstraßenbahnwagen), czyli tramwaju o prostej wytrzymałej konstrukcji, opracowanym na potrzeby wojenne.

Cafe Bimba na Zielonej - zdjęcia Poznań

Cafe Bimba na Zielonej - Poznań

Cafe Bimba - kawiarenka w tramwaju
Cafe Bimba - zdjęcia Poznania

Cafe Bimba - fotografie Poznania
Cafe Bimba na Zielonej - zdjęcia Poznań

Cafe Bimba Zielona Poznań

Cafe Bimba - 28 kwietnia 2014

W poniedziałkowy poranek prace przy tramwajowej kawiarence nabierają tempa. Zielona zmienia się w plac budowy. Do tramwaju doprowadzone zostają niezbędne do rozpoczęcia działalności media. Jeszcze tego samego dnia większość prac ziemnych zostaje ukończona, a wszelkie ślady po wykopach znikają pod warstwą kostki brukowej.

Otwarcie pierwszej w Poznaniu kawiarenki Cafe Bimba planowane było na pierwszy dzień maja, jednak dziś już wiadomo, że opóźni się ono o kilka dni. Pierwsi goście na pokład tramwaju wejdą prawdopodobnie 9 maja.

Cafe Bimba - budowa kawiarenki w Poznaniu

Cafe Bimba - Zielona Poznań

Cafe Bimba - zdjęcia budowy kawiarenki w Poznaniu

Lokalizacja

Comments are closed.